Autobus wodorowy Solaris Urbino 12 Hydrogen

ilustracja18.04.2019

W dniu 17 kwietnia br. odbyło się spotkanie w firmie Solaris Bus & Coach, w którym uczestniczyli Marszałek Województwa Wielkopolskiego Jacek Bogusławski, Prezydent Miasta Piły Piotr Głowski i Prezes MZK Piła Sp. z o.o. Tadeusz Majewski. Z ramienia firmy Solaris – Wiceprezes Zarządu Dariusz Michalak i Dyrektor Sprzedaży Andrzej Sienkiewicz.

Na spotkaniu omówiono priorytety dla miasta Piły i plany związane z gospodarką niskoemisyjną miasta. Prezydent Piotr Głowski podkreślił, jak ważne jest funkcjonowanie gospodarki w sposób zrównoważony (ekonomicznie, środowiskowo i społecznie), ze szczególnym uwzględnieniem ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz innych zanieczyszczeń.

Prezydent przedstawił koncepcję działań realizowanych na terenie Gminy Piła, które posłużą redukcji emisji gazów cieplarnianych, poprawie jakości powietrza poprzez zwiększenie wykorzystania niskoemisyjnych źródeł energii (w szczególności odnawialnych źródeł energii) oraz poprawy efektywności energetycznej w mieście. Plan gospodarki niskoemisyjnej ma przyczyniać się do realizacji strategii Piły w zakresie inteligentnego rozwoju w ramach koncepcji Smart City. 

Wiceprezes firmy Solaris zaprezentował autobus nowej generacji, zasilany wodorem, jako zeroemisyjny środek transportu miejskiego.

Po spotkaniu goście mieli okazję przejechać się autobusem wodorowym Solaris Urbino 12 Hydrogen, napędzanym energią z wodorowego ogniwa paliwowego.

Solaris Urbino 12 Hydrogen jest  pojazdem całkowicie bezemisyjnym. Energia potrzebna do zasilenia układu napędowego autobusu pochodzi z wodoru, który z kolei jest przetwarzany w ogniwie paliwowym na prąd elektryczny. Dzięki zastosowanej w pojeździe technologii, autobus wodorowy ma możliwość pokonania rekordowego (z całej gamy autobusów elektrycznych) zasięgu na pojedynczym tankowaniu – ponad 350 km.

Pierwszy tego typu pojazd jeździ w Niemczech. W Polsce jeszcze żadne miasto nie zakupiło takiego autobusu.
Czy Piła będzie pierwsza ? …

ilustracja Wydrukuj stronę
X