Nowe biletomaty w autobusach

ilustracja30.04.2018

NOWE BILETOMATY W AUTOBUSACH

Wniosek Miejskiego Zakładu Komunikacji w Pile znalazł się na liście projektów wybranych do dofinansowania w Wielkopolskim Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014 – 2020.

W ramach projektu unijnego pn. „Zakup autobusów niskoemisyjnych, modernizacja zajezdni autobusowej MZK Piła Sp. z o. o. w Pile i rozbudowa infrastruktury dla potrzeb komunikacji miejskiej” Miejski Zakład Komunikacji zakupił
i zmodernizował automaty do sprzedaży biletów w autobusach.
Projekt obejmuje dostawę i montaż 14 sztuk nowych biletomatów oraz modernizację 32 sztuk biletomatów.

Wartość zakupu – 1 421 880 zł, w tym :
- dostawa i montaż 14 sztuk nowych biletomatów – 516 600 zł
- modernizacja 32 sztuk biletomatów – 905 280 zł

SPRZEDAŻ BILETÓW JEDNORAZOWYCH  W AUTOBUSACH

Miejski Zakład Komunikacji w Pile w celu ułatwienia mieszkańcom podróżowania autobusami komunikacji miejskiej, umożliwia zakup biletów w biletomatach we wszystkich autobusach.

Nowoczesne automaty do sprzedaży biletów są wyposażone w intuicyjny ekran dotykowy, czytniki kart płatniczych zbliżeniowych i stykowych, klawiaturę do wpisywania kodu PIN, wrzutnik monet  oraz kieszeń, z której odbiera się bilet
i potwierdzenie płatności elektronicznej.

Od 1 maja br. cały tabor MZK będzie wyposażony w nowe biletomaty. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pasażerów
i obserwując wzrastający trend obrotu bezgotówkowego w Polsce i na całym świecie, biletomaty będą umożliwiać zakup biletów kartą płatniczą zbliżeniowo czy przy użyciu kodu PIN (MasterCard i Visa) lub gotówką. Po zakupie przy użyciu karty będzie możliwość wydrukowania potwierdzenia dokonanej transakcji.

Przy realizacji płatności gotówką - zakup biletu będzie odbywał się tylko za odliczone pieniądze, ponieważ biletomaty nie będą wydawały reszty. 
Dokonując wyboru płatności gotówką pojawi się na ekranie informacja o warunkach sprzedaży.
Akceptując je, pasażer wyraża zgodę, że w przypadku wpłacenia wyższej kwoty biletomat nie wyda reszty.

Zakładamy, że zakupu w biletomatach dokonują tylko pasażerowie, którzy korzystają z komunikacji okazjonalnie.

Wraz z wyposażeniem wszystkich autobusów w biletomaty klient będzie miał możliwość skorzystania z tej formy dystrybucji biletów w każdym pojeździe. Dla podwyższenia jakości podróży, w tym punktualności, bezpieczeństwa pasażerów
i kierowców, kierowca autobusu nie będzie sprzedawał biletów.
Wyłącznie w sytuacji awarii biletomatu, kierowca będzie upoważniony do sprzedaży biletu jednorazowego w cenie wynikającej z taryfy bez dodatkowej opłaty (zgodnie z Uchwałą Rady Miasta - od 1 maja br. zostaje wycofana dopłata 0,50 zł do biletu sprzedawanego przez kierowcę).

Przypominamy, że podstawową formą sprzedaży biletów jednorazowych jest sprzedaż biletów elektronicznych. Pilską Kartę Miejską posiada prawie 60 % mieszkańców Piły. Większość z nich korzysta z komunikacji miejskiej na podstawie biletu okresowego. Pasażerowie, którzy korzystają z biletów jednorazowych, doładowują środki na Elektroniczną Portmonetkę na Pilskiej Karcie Miejskiej.
Otwierając Biuro Obsługi Klienta umożliwiliśmy pasażerom zakup biletów w dogodnych godzinach, w dni powszednie
w godz. 7.00 – 18.00 i w soboty w godz. 9.00 – 13.00.
Ponadto w marcu 2016 roku uruchomiliśmy Internetowy System Sprzedaży Biletów Elektronicznych – czyli daliśmy pasażerom możliwość wygodnego zakupu bez wychodzenia z domu przez 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę.
Od początku działania systemu liczba transakcji przez Internet przekroczyła już 21.000 transakcji.

Dla pasażerów, którzy z komunikacji miejskiej korzystają rzadziej oferujemy trzy mobilne systemy sprzedaży : Call Pay,
Sky Cash i Mobilet.

Instrukcja korzystania z nowych biletomatów

 

 

ilustracja Wydrukuj stronę
X