Nowe autobusy wodorowe i elektryczne

ilustracja14.12.2022

W ramach drugiej edycji programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej "Zielony Transport Publiczny" w najbliższych latach pojawią się na ulicach Piły trzy autobusy o napędzie wodorowym oraz kolejne dwa autobusy elektryczne.

Autobusy o napędzie wodorowym (FCEV) będą przeznaczone do regularnej komunikacji miejskiej. Autobusy będą jednoczłonowe, niskopodłogowe, o długości 11,5-12,2 m i min. 60 miejscach dla pasażerów. Silnik lub silniki o maksymalnej mocy sumarycznej minimum 150 kW, chłodzonych cieczą lub powietrzem. Zbiorniki o pojemności min. 1400 l (min. 30 kg użytecznego wodoru). Planowo, stacja tankowania wodoru zostanie zlokalizowana przy stacji paliw Orlen przy Al. Powstańców Wielkopolskich.

Autobusy o napędzie elektrycznym (BEV) będą przeznaczone do obsługi linii priorytetowej, z najwyższą częstotliwością kursowania i będą wykorzystywały stanowisko szybkiego ładowania autobusów – ładowarkę pantografową przy ul. Kossaka. Autobusy w czasie eksploatacji będą  charakteryzowały się maksymalnym zużyciem energii elektrycznej zgodnie z testem SORT-2 w wysokości do 100kWh/100 km. Silnik lub silniki o maksymalnej mocy sumarycznej minimum 160 kW.
Zakupione pojazdy będą dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych.

Planowany termin zakończenia projektu to wrzesień 2025 roku.

ilustracja Wydrukuj stronę
X