Na ratunek

ilustracja30.07.2020

W dniu 29 lipca 2020r. Prezes Tadeusz Majewski i kierowcy MZK zostali zaproszeni na szkolenie medyczne przez prorektora PUSS w Pile dr. Pawła Dahlke. Szkolący: dr Kamila Sadaj-Owczarek, mgr Łukasz Weyer, mgr Bartosz Waldowski, ratownicy medyczni i studenci kierunku ratownictwo medyczne Państwowej Uczelni Stanisława Staszica w Pile – podkreślali, że „…każda minuta bez reanimacji to zmniejszenie szans na przeżycie o 20%, dlatego kluczowe są pierwsze momenty. Istotne jest to, by wiedzieć jak udzielać pomocy, nawet jeżeli nie zrobimy tego tak profesjonalne, jak ratownicy medyczni, to już ratujemy życie ludzkie”.

Na początku kierowcy uczestniczyli w ewakuacji poszkodowanego z autobusu MZK z użyciem ambulansu szkoleniowego PUSS w Pile w warunkach zagrożenia wirusem SARS-CoV-2. Ratownicy zwracali uwagę, jak powinien zachować się kierowca, jak odgrodzić resztę pasażerów od poszkodowanego, jak sprawdzić parametry życiowe, jak wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową i przekazać pacjenta ratownikom.

Po odegraniu scenki symulacyjnej kierowcy mogli doskonalić umiejętności praktyczne w udzielaniu pierwszej pomocy poszkodowanym. Pracownicy MZK dowiedzieli się jak szkolą się przyszli ratownicy w Centrum Symulacji Medycznych. Wykwalifikowani ratownicy pokazali możliwości systemu VR, czyli wirtualnej symulacji medycznej, gwarantującej nieograniczone powtarzanie procedur medycznych – zarówno w wypadkach komunikacyjnych, ale także podczas zagrożeń masowych, gdzie ważna jest segregacja pacjentów tzw. triaż.

Ostatni punkt szkolenia to praktyka. Personel MZK Piła szkolił swoje umiejętności reanimacyjne. Specjalistyczne fantomy i systemy monitorujące, wskazały poprawność wykonywanych uciśnięć i sposób przekazania pacjenta do dalszej reanimacji.

Dziękujemy prorektorowi PUSS dr. Pawłowi Dahlke oraz całej kadrze Katedry Ratownictwa Medycznego w Pile za profesjonalne przekazanie wiedzy z dziedziny pierwszej pomocy. Jesteśmy pod wrażeniem wysokich umiejętności i wiedzy personelu PUSS oraz nowoczesnego sprzętu umożliwiającego kształcenie przyszłych ratowników na najwyższym poziomie.

Liczymy na dalszą współpracę, mając na względzie zarówno zdrowie i bezpieczeństwo naszych pasażerów jak i ciągłe doskonalenie umiejętności kierowców.

ilustracja Wydrukuj stronę
X