Ćwiczenia strażaków na Gordalinie

ilustracja12.06.2019

Pożar „Gordaliny”

W dniu 11 czerwca 2019 roku na Rzece Gwda w Pile odbyły się ćwiczenia pilskich strażaków i policjantów pod kryptonimem „Statek2019”. Scenariusz wielowątkowych ćwiczeń ratowniczych zakładał pożar tramwaju wodnego „Gordalina”. Na pokładzie statku w momencie wybuchu pożaru znajdowało się dwunastu  pasażerów oraz dwóch członków załogi.

Podczas ćwiczeń sprawdzono umiejętności załogi tramwaju wodnego „Gordalina” w szybkim reagowaniu na sytuacje kryzysowe, gaszeniu pożaru oraz zabezpieczeniu pasażerów w środki ratunkowe. Wydobywający się dym wywołał panikę wśród pasażerów, którzy ratując się przed szkodliwymi gazami pożarowymi zaczęli wskakiwać do wody. Sytuacja była na tyle dramatyczna, że za burtę wyskoczyły 4 osoby, którym na pomoc ruszyli pilscy strażacy – nurkowie. Poszkodowanych ze statku transportowano łodziami ratowniczymi na brzeg, gdzie ratownicy udzielali kwalifikowanej pomocy medycznej. Ze względu na dużą liczbę osób poszkodowanych, kierujący działaniami ratowniczymi zadecydował o rozstawieniu namiotu ratowniczego w którym schronienie znaleźli wszyscy poszkodowani. Równolegle z działaniami ratowniczymi strażacy przeprowadzili gaszenie płonącej łodzi z brzegu rzeki oraz bezpośrednio z łodzi ratowniczej. Podczas ćwiczeń drogi dojazdowe, przejazd jednostek ratowniczych i nabrzeżny teren akcji zabezpieczała Policja.

W ćwiczeniach uczestniczyli strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 1 i 2 PSP w Pile, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne z Piły, przedstawiciele KP Policji w Pile oraz MZK Piła. Obserwatorami poczynań ratowników byli m.in. Komendant Powiatowy PSP w Pile – bryg. Rafał Mrowiński, Z-ca Prezydenta Piły - Krzysztof Szwec oraz Prezes MZK Piła - Tadeusz Majewski.

Na zakończenie pilscy strażacy i policjanci zaapelowali do mieszkańców przez lokalne media o zachowanie szczególnej ostrożności podczas zbliżającego się okresu wakacyjnego.

Strażacy apelują do wszystkich mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności podczas wypoczynku nad wodą. Nie wyobrażamy sobie wypoczynku bez wody. PAMIĘTAJMY: woda daje nam wiele przyjemności, ale nie wolno jej lekceważyć.

Opracował: bryg. Zbigniew Szukajło
Zdjęcia: st. kpt. Paweł Kamiński

ilustracja Wydrukuj stronę
X